- اختر اللغة
English/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
العربية/ar/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Français/fr/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Deutsch/de/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Italiano/it/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Português/pt/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Русский/ru/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Español/es/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
241KWh/115KW Air-Cooling Container Energy Storage Battery
طلب
Large electricity users such as industrial parks and smart parks have independent transformers, areas with significant differences in peak and valley power consumption, and areas with large fluctuations in load curves during the day.
Bringing Value to the Enterprise
1. Peak valley arbitrage, saving electricity and generating money
2. Capacity management to reduce demand and electricity prices
3. Demand side response, obtaining economic compensation
4. Dynamic expansion to reduce transformer cost
5. During power rationing, backup power supply
High Security
Cluster by cluster management, no circulation
Long Life
Cycle life>6000
High Efficiency
Round-trip efficiency>90%
Easy Configuration
Integrated transportation, easy to install
| نموذج IGL 241KWh-AC | |
| DC Side Battery Parameters | |
| نوع الخلية | LFP 314Ah |
| Module Pack Energy | 20.09KWh/1P20S |
| Battery System Energy | 241.1KWh/1P240S |
| Battery System Voltage Range | 600V~876V DC |
| Depth of Discharge | 90% |
| الأعلى. Current | 160أ |
| AC Side Parameters | |
| Rated Power | 115KW |
| الأعلى. Continue Power | 126.5kW |
| THID | <3% |
| DC Component | <0.5%lpn |
| Rated Grid Voltage | 400الخامس |
| Power Factor Range | -1~1 |
| Rated Grid Frequency | 50Hz/60Hz |
| System Parameters | |
| الأعلى. كفاءة النظام | >90% |
| الأعلى. Discharge Rate | ≤0.5P |
| AC Wiring Method | 3L+N+PE |
| Number of Cycles | >6000@25℃,0.5P |
| Charging/Discharging Switching Time | <20ms |
| Installation Environment | Outdoors |
| Protection Grade | IP54 |
| Temperature Control Technology | Intelligent Air Cooling |
| Operating Temperature Range | -20~55℃ |
| Storage Temperature Range | -30~60℃ |
| Relative Humidity | 0~95%,No condensation |
| Noise Standards | <70dB |
| Maximum Working Altitude | 4000م |
| Dimensions | 1120*1400*2350مم |
| Fire Protection Type | PERFLUORO |
| وزن | 2600كجم |
| تواصل | |
| Communication Interface | CAN/RS485/Ethernet |
| Communication Protocol | MODBUS-RTU/MODBUS-TCP/CAN2.0B |
متعلق ب
- ج&أنا تخزين الطاقة
تواصل معنا
شركة آي جرين لتكنولوجيا الليثيوم المحدودة.
-
مبنى E2, حديقة Qunyi الصناعية للتصنيع الذكي, مدينة تونغهو, منطقة تشونغكاي للتكنولوجيا الفائقة, هوشو, مقاطعة قوانغدونغ, الصين 516006
مبنى 5,المرحلة الثالثة, الشعلة حديقة صناعة التصنيع الذكية,
شيامن, مقاطعة فوجيان, الصين - [email protected]
- +86-135-5949-1956
- +86-135-5949-1956
ترك رسالة
إذا كنت مهتمًا بمنتجاتنا وتريد معرفة المزيد من التفاصيل,يرجى ترك رسالة هنا,سوف نقوم بالرد عليك في أقرب وقت ممكن.



















