- Seleccionar idioma
English/product/120kwh-air-cooling-energy-storage-system/
العربية/ar/product/120kwh-air-cooling-energy-storage-system/
Français/fr/product/120kwh-air-cooling-energy-storage-system/
Deutsch/de/product/120kwh-air-cooling-energy-storage-system/
Italiano/it/product/120kwh-air-cooling-energy-storage-system/
Português/pt/product/120kwh-air-cooling-energy-storage-system/
Русский/ru/product/120kwh-air-cooling-energy-storage-system/
Español/es/product/120kwh-air-cooling-energy-storage-system/
120KWh/50KW Air Cooling Container Energy Storage System
Product Highlights:
- Easy to install and deploy with large space utilization
- Unique modular design & flexible function configuration
- With self-use, peak shifting, forced charging & discharging and other working modes
- Strong scalability, simple & convenient expansion on both AC and DC sides
Category: do&Almacenamiento de energía
Etiquetas: 120kwh BESS, do&I ESS, Commercial and Industrial Energy Storage System
| Modelo | IGL eBank 120KWh |
| Tipo de batería | LFP |
| Number of battery packs | 6 |
| Rated voltage | 384V |
| Voltage range | 336~432V |
| Rated energy | 120.5KWh |
| Máximo. continuous charging and discharging current | 140A |
| Discharge Depth | 90% |
| Cycle life | 8000 veces |
| PV parameters | |
| Cooling mode | Air cooling |
| Energy | 358.4kWh |
| Máximo. PV input power | 96KW |
| Rated input voltage | 600VDC |
| Máximo. input voltage | 1000VDC |
| MPPT voltage range | 150~850VDC |
| PV input current | 40A*4 |
| AC side parameters | |
| AC rated output power | 50KW |
| AC Max. output power | 50KVA |
| AC rated input/output current | 76A |
| Isolation transformer | Transformer less |
| voltage | 3L/N/PE; 230/400V |
| Frequency | 50/60Hz |
| THDi | ≤3% |
| Power Factor | 0.8 leading to 0.8 lagging |
| System parameters | |
| Dimensión (W*H*D) | 750*2095*1200milímetros |
| Peso | About 1532kg |
| Comunicación | CAN/RS485/WIFI/ETH |
| Design Life | 10 years+ |
| Expansion | Support in parallel |
| Enclosure protection rating | IP54 |
| Cooling | Air Cooling |
| Operation temperature | Charging:0~50℃ Discharge:-20~50℃ |
| Humidity | 10%~95%RH |
| Altitude | <2000m |
Relacionado
- do&Almacenamiento de energía
Productos relacionados
PONTE EN CONTACTO
Tecnología Co., Ltd del litio iGreen.
-
edificio E2, Parque industrial de fabricación inteligente de Qunyi, Ciudad de Tonghu, Zona de alta tecnología de Zhongkai, Huizhou, Provincia de Guangdong, Porcelana 516006
Edificio 5,Fase III, Antorcha Parque de la industria de fabricación inteligente,
Xiamen, Provincia de Fujian, Porcelana - [email protected]
- +86-135-5949-1956
- +86-135-5949-1956
DEJAR UN MENSAJE
Si estás interesado en nuestros productos y quieres conocer más detalles,por favor deja un mensaje aquí,le responderemos tan pronto como podamos.



















