- Selecione o idioma
English/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
العربية/ar/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Français/fr/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Deutsch/de/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Italiano/it/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Português/pt/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Русский/ru/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Español/es/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
241KWh/115KW Air-Cooling Container Energy Storage Battery
Application
Large electricity users such as industrial parks and smart parks have independent transformers, areas with significant differences in peak and valley power consumption, and areas with large fluctuations in load curves during the day.
Bringing Value to the Enterprise
1. Peak valley arbitrage, saving electricity and generating money
2. Capacity management to reduce demand and electricity prices
3. Demand side response, obtaining economic compensation
4. Dynamic expansion to reduce transformer cost
5. During power rationing, backup power supply
High Security
Cluster by cluster management, no circulation
Long Life
Cycle life>6000
High Efficiency
Round-trip efficiency>90%
Easy Configuration
Integrated transportation, easy to install
| Modelo IGL 241KWh-AC | |
| DC Side Battery Parameters | |
| Cell Type | LFP 314Ah |
| Module Pack Energy | 20.09KWh/1P20S |
| Battery System Energy | 241.1KWh/1P240S |
| Battery System Voltage Range | 600V~876V DC |
| Depth of Discharge | 90% |
| Máx. Current | 160UM |
| AC Side Parameters | |
| Rated Power | 115KW |
| Máx. Continue Power | 126.5kW |
| THID | <3% |
| DC Component | <0.5%lpn |
| Rated Grid Voltage | 400V |
| Power Factor Range | -1~1 |
| Rated Grid Frequency | 50Hz/60Hz |
| System Parameters | |
| Máx. System Efficiency | >90% |
| Máx. Discharge Rate | ≤0.5P |
| AC Wiring Method | 3L+N+PE |
| Number of Cycles | >6000@25℃,0.5P |
| Charging/Discharging Switching Time | <20ms |
| Installation Environment | Outdoors |
| Protection Grade | IP54 |
| Temperature Control Technology | Intelligent Air Cooling |
| Operating Temperature Range | -20~55℃ |
| Storage Temperature Range | -30~60℃ |
| Relative Humidity | 0~95%,No condensation |
| Noise Standards | <70dB |
| Maximum Working Altitude | 4000eu |
| Dimensions | 1120*1400*2350mm |
| Fire Protection Type | PERFLUORO |
| Peso | 2600Kg |
| Comunicação | |
| Communication Interface | CAN/RS485/Ethernet |
| Communication Protocol | MODBUS-RTU/MODBUS-TCP/CAN2.0B |
Relacionado
- C&I Armazenamento de Energia
Produtos relacionados
-

120KWh/50KW Air Cooling Container Energy Storage System
Leia mais -

230Wh/100KW Resfriamento Líquido C&Sistema de armazenamento de energia
Leia mais -

215Sistema de armazenamento de energia comercial e industrial KWh/100KW
Leia mais -

100Sistema de armazenamento de energia comercial e industrial KWh/50KW
Leia mais
Entre em contato
Igrreen Lithium Technology Co., Ltd.
-
E2 Building, Quunyi Intelligent Manufacturing Industrial Park, Town de Tonghu, Zona de alta tecnologia de Zhongkai, Huizhou, Província de Guangdong, China 516006
Prédio 5,Fase III, Tocha Parque da indústria de manufatura inteligente,
XIAMEN, Província de Fujian, China - [email protected]
- +86-135-5949-1956
- +86-135-5949-1956
DEIXE UM RECADO
Se você está interessado em nossos produtos e deseja saber mais detalhes,Por favor, deixe uma mensagem aqui,Nós responderemos você assim que pudermos.



















