- Выберите язык
English/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
العربية/ar/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Français/fr/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Deutsch/de/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Italiano/it/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Português/pt/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Русский/ru/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Español/es/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
241KWh/115KW Air-Cooling Container Energy Storage Battery
Application
Large electricity users such as industrial parks and smart parks have independent transformers, areas with significant differences in peak and valley power consumption, and areas with large fluctuations in load curves during the day.
Bringing Value to the Enterprise
1. Peak valley arbitrage, saving electricity and generating money
2. Capacity management to reduce demand and electricity prices
3. Demand side response, obtaining economic compensation
4. Dynamic expansion to reduce transformer cost
5. During power rationing, backup power supply
High Security
Cluster by cluster management, no circulation
Long Life
Cycle life>6000
High Efficiency
Round-trip efficiency>90%
Easy Configuration
Integrated transportation, easy to install
| Модель IGL 241KWh-AC | |
| DC Side Battery Parameters | |
| Тип ячейки | LFP 314Ah |
| Module Pack Energy | 20.09KWh/1P20S |
| Battery System Energy | 241.1KWh/1P240S |
| Battery System Voltage Range | 600V~876V DC |
| Depth of Discharge | 90% |
| Максимум. Current | 160А |
| AC Side Parameters | |
| Rated Power | 115КВт |
| Максимум. Continue Power | 126.5kW |
| THID | <3% |
| DC Component | <0.5%lpn |
| Rated Grid Voltage | 400V. |
| Power Factor Range | -1~1 |
| Rated Grid Frequency | 50Hz/60Hz |
| System Parameters | |
| Максимум. Эффективность системы | >90% |
| Максимум. Discharge Rate | ≤0.5P |
| AC Wiring Method | 3L+N+PE |
| Number of Cycles | >6000@25℃,0.5P |
| Charging/Discharging Switching Time | <20ms |
| Installation Environment | Outdoors |
| Protection Grade | IP54 |
| Temperature Control Technology | Intelligent Air Cooling |
| Operating Temperature Range | -20~55℃ |
| Storage Temperature Range | -30~60℃ |
| Relative Humidity | 0~95%,No condensation |
| Noise Standards | <70dB |
| Maximum Working Altitude | 4000м |
| Dimensions | 1120*1400*2350мм |
| Fire Protection Type | PERFLUORO |
| Масса | 2600Кг |
| Коммуникация | |
| Communication Interface | CAN/RS485/Ethernet |
| Communication Protocol | MODBUS-RTU/MODBUS-TCP/CAN2.0B |
Связанный
- С&Я Хранение энергии
Связанные продукты
Свяжитесь с нами
iGreen Литиевые технологии, ООО.
-
Здание Е2, Промышленный парк интеллектуального производства Цюньи, Город Тунху, Зона высоких технологий Чжункай, Huizhou, Провинция Гуандун, Китай 516006
Здание 5,Фаза III, Факел Парк интеллектуальной промышленной промышленности,
СИАМЕН, Фуцзяйская провинция, Китай - [email protected]
- +86-135-5949-1956
- +86-135-5949-1956
ОСТАВИТЬ СООБЩЕНИЕ
Если вы заинтересованы в наших продуктах и хотите узнать более подробную информацию,Пожалуйста, оставьте здесь сообщение,Мы ответим вам, как только сможем.



















