- Select language
English/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
العربية/ar/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Français/fr/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Deutsch/de/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Italiano/it/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Português/pt/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Русский/ru/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Español/es/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
241KWh/115KW Air-Cooling Container Energy Storage Battery
Application
Large electricity users such as industrial parks and smart parks have independent transformers, areas with significant differences in peak and valley power consumption, and areas with large fluctuations in load curves during the day.
Bringing Value to the Enterprise
1. Peak valley arbitrage, saving electricity and generating money
2. Capacity management to reduce demand and electricity prices
3. Demand side response, obtaining economic compensation
4. Dynamic expansion to reduce transformer cost
5. During power rationing, backup power supply
High Security
Cluster by cluster management, no circulation
Long Life
Cycle life>6000
High Efficiency
Round-trip efficiency>90%
Easy Configuration
Integrated transportation, easy to install
| Model IGL 241KWh-AC | |
| DC Side Battery Parameters | |
| Cell Type | LFP 314Ah |
| Module Pack Energy | 20.09KWh/1P20S |
| Battery System Energy | 241.1KWh/1P240S |
| Battery System Voltage Range | 600V~876V DC |
| Depth of Discharge | 90% |
| Max. Current | 160A |
| AC Side Parameters | |
| Rated Power | 115KW |
| Max. Continue Power | 126.5kW |
| THID | <3% |
| DC Component | <0.5%lpn |
| Rated Grid Voltage | 400V |
| Power Factor Range | -1~1 |
| Rated Grid Frequency | 50Hz/60Hz |
| System Parameters | |
| Max. System Efficiency | >90% |
| Max. Discharge Rate | ≤0.5P |
| AC Wiring Method | 3L+N+PE |
| Number of Cycles | >6000@25℃,0.5P |
| Charging/Discharging Switching Time | <20ms |
| Installation Environment | Outdoors |
| Protection Grade | IP54 |
| Temperature Control Technology | Intelligent Air Cooling |
| Operating Temperature Range | -20~55℃ |
| Storage Temperature Range | -30~60℃ |
| Relative Humidity | 0~95%,No condensation |
| Noise Standards | <70dB |
| Maximum Working Altitude | 4000m |
| Dimensions | 1120*1400*2350mm |
| Fire Protection Type | PERFLUORO |
| Weight | 2600Kg |
| Communication | |
| Communication Interface | CAN/RS485/Ethernet |
| Communication Protocol | MODBUS-RTU/MODBUS-TCP/CAN2.0B |
Related
- C&I Energy Storage
GET IN TOUCH
iGreen Lithium Technology Co.,Ltd.
-
E2 building, Qunyi Intelligent Manufacturing Industrial Park, Tonghu Town, Zhongkai High-tech Zone, Huizhou, Guangdong Province, China 516006
Building 5,Phase III, Torch Intelligent Manufacturing Industry Park,
Xiamen, Fujian Province, China - [email protected]
- +86-135-5949-1956
- +86-135-5949-1956
LEAVE A MESSAGE
If you are interested in our products and want to know more details,please leave a message here,we will reply you as soon as we can.



















