- Sprache auswählen
English/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
العربية/ar/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Français/fr/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Deutsch/de/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Italiano/it/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Português/pt/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Русский/ru/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Español/es/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
241KWh/115KW Air-Cooling Container Energy Storage Battery
Application
Large electricity users such as industrial parks and smart parks have independent transformers, areas with significant differences in peak and valley power consumption, and areas with large fluctuations in load curves during the day.
Bringing Value to the Enterprise
1. Peak valley arbitrage, saving electricity and generating money
2. Capacity management to reduce demand and electricity prices
3. Demand side response, obtaining economic compensation
4. Dynamic expansion to reduce transformer cost
5. During power rationing, backup power supply
High Security
Cluster by cluster management, no circulation
Long Life
Cycle life>6000
High Efficiency
Round-trip efficiency>90%
Easy Configuration
Integrated transportation, easy to install
| Modell IGL 241KWh-AC | |
| DC Side Battery Parameters | |
| Zelltyp | LFP 314Ah |
| Module Pack Energy | 20.09KWh/1P20S |
| Battery System Energy | 241.1KWh/1P240S |
| Battery System Voltage Range | 600V~876V DC |
| Depth of Discharge | 90% |
| Max. Current | 160A |
| AC Side Parameters | |
| Rated Power | 115KW |
| Max. Continue Power | 126.5kW |
| THID | <3% |
| DC Component | <0.5%lpn |
| Rated Grid Voltage | 400V |
| Power Factor Range | -1~1 |
| Rated Grid Frequency | 50Hz/60Hz |
| System Parameters | |
| Max. Systemeffizienz | >90% |
| Max. Discharge Rate | ≤0.5P |
| AC Wiring Method | 3L+N+PE |
| Number of Cycles | >6000@25℃,0.5P |
| Charging/Discharging Switching Time | <20ms |
| Installation Environment | Outdoors |
| Protection Grade | IP54 |
| Temperature Control Technology | Intelligent Air Cooling |
| Operating Temperature Range | -20~55℃ |
| Storage Temperature Range | -30~60℃ |
| Relative Humidity | 0~95%,No condensation |
| Noise Standards | <70dB |
| Maximum Working Altitude | 4000M |
| Dimensions | 1120*1400*2350mm |
| Fire Protection Type | PERFLUORO |
| Gewicht | 2600Kg |
| Kommunikation | |
| Communication Interface | CAN/RS485/Ethernet |
| Communication Protocol | MODBUS-RTU/MODBUS-TCP/CAN2.0B |
Verwandt
- C&I Energiespeicher
Nehmen Sie Kontakt auf
iGreen Lithium Technology Co., Ltd.
-
E2-Gebäude, Qunyi Intelligent Manufacturing Industrial Park, Tonghu-Stadt, Zhongkai High-Tech-Zone, Huizhou, Provinz Guangdong, China 516006
Gebäude 5,Phase III, Fackel Intelligenter Fertigungsindustriepark,
Xiamen, Provinz Fujian, China - [email protected]
- +86-135-5949-1956
- +86-135-5949-1956
EINE NACHRICHT HINTERLASSEN
Wenn Sie an unseren Produkten interessiert sind und weitere Details erfahren möchten,Bitte hinterlassen Sie hier eine Nachricht,Wir werden Ihnen so schnell wie möglich antworten.



















