- Définir la langue du texte
English/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
العربية/ar/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Français/fr/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Deutsch/de/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Italiano/it/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Português/pt/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Русский/ru/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Español/es/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
241KWh/115KW Air-Cooling Container Energy Storage Battery
Application
Large electricity users such as industrial parks and smart parks have independent transformers, areas with significant differences in peak and valley power consumption, and areas with large fluctuations in load curves during the day.
Bringing Value to the Enterprise
1. Peak valley arbitrage, saving electricity and generating money
2. Capacity management to reduce demand and electricity prices
3. Demand side response, obtaining economic compensation
4. Dynamic expansion to reduce transformer cost
5. During power rationing, backup power supply
High Security
Cluster by cluster management, no circulation
Long Life
Cycle life>6000
Haute efficacité
Round-trip efficiency>90%
Easy Configuration
Integrated transportation, easy to install
| Modèle IGL 241KWh-AC | |
| DC Side Battery Parameters | |
| Type de cellule | LFP 314Ah |
| Module Pack Energy | 20.09KWh/1P20S |
| Battery System Energy | 241.1KWh/1P240S |
| Battery System Voltage Range | 600V~876V DC |
| Depth of Discharge | 90% |
| Max. Current | 160UN |
| AC Side Parameters | |
| Rated Power | 115Kw |
| Max. Continue Power | 126.5kW |
| THID | <3% |
| DC Component | <0.5%lpn |
| Rated Grid Voltage | 400V |
| Power Factor Range | -1~1 |
| Rated Grid Frequency | 50Hz/60Hz |
| System Parameters | |
| Max. Efficacité du système | >90% |
| Max. Discharge Rate | ≤0.5P |
| AC Wiring Method | 3L+N+PE |
| Number of Cycles | >6000@25℃,0.5P |
| Charging/Discharging Switching Time | <20ms |
| Installation Environment | Outdoors |
| Protection Grade | Ip54 |
| Temperature Control Technology | Intelligent Air Cooling |
| Operating Temperature Range | -20~55℃ |
| Storage Temperature Range | -30~60℃ |
| Relative Humidity | 0~95%,No condensation |
| Noise Standards | <70dB |
| Maximum Working Altitude | 4000m |
| Dimensions | 1120*1400*2350MM |
| Fire Protection Type | PERFLUORO |
| Poids | 2600Kg |
| Communication | |
| Communication Interface | CAN/RS485/Ethernet |
| Communication Protocol | MODBUS-RTU/MODBUS-TCP/CAN2.0B |
En rapport
- C&Stockage d'énergie
Produits connexes
ENTRER EN CONTACT
iGreen Lithium Technology Co., Ltd..
-
Bâtiment E2, Parc industriel de fabrication intelligente de Qunyi, bourgade de Tonghu, Zone de haute technologie de Zhongkai, Huizhou, Province du Guangdong, Chine 516006
Bâtiment 5,Phase III, Torche Parc de l'industrie manufacturière intelligente,
Xiamen, Province du Fujien, Chine - [email protected]
- +86-135-5949-1956
- +86-135-5949-1956
LAISSER UN MESSAGE
Si vous êtes intéressé par nos produits et souhaitez en savoir plus,s'il vous plaît laissez un message ici,nous vous répondrons dès que possible.



















