- Seleziona lingua
English/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
العربية/ar/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Français/fr/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Deutsch/de/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Italiano/it/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Português/pt/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Русский/ru/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
Español/es/product/115kw-241kwh-air-cooling-container-energy-storage-battery/
241KWh/115KW Air-Cooling Container Energy Storage Battery
Applicazione
Large electricity users such as industrial parks and smart parks have independent transformers, areas with significant differences in peak and valley power consumption, and areas with large fluctuations in load curves during the day.
Bringing Value to the Enterprise
1. Peak valley arbitrage, saving electricity and generating money
2. Capacity management to reduce demand and electricity prices
3. Demand side response, obtaining economic compensation
4. Dynamic expansion to reduce transformer cost
5. During power rationing, backup power supply
High Security
Cluster by cluster management, no circulation
Long Life
Cycle life>6000
High Efficiency
Round-trip efficiency>90%
Easy Configuration
Integrated transportation, easy to install
| Modello IGL 241KWh-AC | |
| DC Side Battery Parameters | |
| Tipo di cella | LFP 314Ah |
| Module Pack Energy | 20.09KWh/1P20S |
| Battery System Energy | 241.1KWh/1P240S |
| Battery System Voltage Range | 600V~876V DC |
| Depth of Discharge | 90% |
| Max. Current | 160UN |
| AC Side Parameters | |
| Rated Power | 115chilowatt |
| Max. Continue Power | 126.5kW |
| THID | <3% |
| DC Component | <0.5%lpn |
| Rated Grid Voltage | 400V |
| Power Factor Range | -1~1 |
| Rated Grid Frequency | 50Hz/60Hz |
| System Parameters | |
| Max. Efficienza del sistema | >90% |
| Max. Discharge Rate | ≤0.5P |
| AC Wiring Method | 3L+N+PE |
| Number of Cycles | >6000@25℃,0.5P |
| Charging/Discharging Switching Time | <20ms |
| Installation Environment | Outdoors |
| Protection Grade | IP54 |
| Temperature Control Technology | Intelligent Air Cooling |
| Operating Temperature Range | -20~55℃ |
| Storage Temperature Range | -30~60℃ |
| Relative Humidity | 0~95%,No condensation |
| Noise Standards | <70dB |
| Maximum Working Altitude | 4000M |
| Dimensions | 1120*1400*2350mm |
| Fire Protection Type | PERFLUORO |
| Peso | 2600Kg |
| Comunicazione | |
| Communication Interface | CAN/RS485/Ethernet |
| Communication Protocol | MODBUS-RTU/MODBUS-TCP/CAN2.0B |
Imparentato
- C&Stoccaggio dell'energia
Prodotti correlati
-

120KWh/50KW Air Cooling Container Energy Storage System
Per saperne di più -

230Wh/100KW Raffreddamento a liquido C&Sistema di accumulo dell'energia
Per saperne di più -

215KWh/100KW Sistema di accumulo di energia commerciale e industriale
Per saperne di più -

100KWh/50KW Sistema di accumulo di energia commerciale e industriale
Per saperne di più
METTITI IN CONTATTO
iGreen litio Technology Co., Ltd.
-
Edificio E2, Parco industriale di produzione intelligente di Qunyi, Città di Tonghu, Zona ad alta tecnologia di Zhongkai, Huizhou, Provincia del Guangdong, Cina 516006
Edificio 5,Fase III, Torcia Parco dell'industria manifatturiera intelligente,
Xiamen, Provincia Fujian, Cina - [email protected]
- +86-135-5949-1956
- +86-135-5949-1956
LASCIATE UN MESSAGGIO
Se sei interessato ai nostri prodotti e vuoi conoscere maggiori dettagli,per favore lascia un messaggio qui,ti risponderemo il prima possibile.



















